Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
Uzlaştırma Bürosu

İletişim Bilgileri


Telefon : 0(380) 524 35 35 / Dahili: 1424
Adres : Fevzi Çakmak Mah. Eski Bolu Cad. Adalet Sarayı Merkez/DÜZCE

Uzlaştırmacılar Listesi için tıklayınız

1-Uzlaştırma nedir?

Uzlaştırma ceza uyuşmazlıklarına alternatif olarak çıkmış,tarafların bazı suçlarda mahkemeye gitmek zorunda kalmadan kendi aralarında uyuşmazlığını sona erdirmesini ifade eden ceza hukuku kurumudur.

2-Hangi suçlar uzlaşmaya tabidir?

Hangi suçların uzlaşmaya tabi olduğu CMK 253. Maddesinde düzenlenmiştir.Yaralama,hakaret,tehdit,basit hırsızlık,mala zarar verme,konut dokunulmazlığını ihlal uzlaştırmaya tabi suçların başında gelmektedir.Uzlaştırmaya tabi suçların detaylı listesi uzlastirma.gov adresinde bakanlığın sitesinde mevcuttur. Uzlaştırmaya tabii suçları öğrenmek için TIKLAYINIZ.

3-Uzlaşma mahkemedeki dosyaları da kapsar mı?

Kural olarak uzlaştırma savcılık aşamasındaki dosyalar için vardır ancak Uzlaştırma hem savcılık aşamasında hem mahkeme aşamasındaki dosyalar için mümkündür.Mahkeme aşamasında uzlaştırmaya tabi bir suç görüldüğünde daha önce uzlaştırma usulü işletilmemişse mahkeme tarafından dosya Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma bürosuna gönderilmektedir.Tarafların da mahkemeye sunacakları bir dilekçe ile uzlaştırma usulünün işletilmek üzere dosyanın büroya gönderilmesini talep etmesi mümkündür.

4-Uzlaşırsam ne olur, uzlaşmazsam ne olur?

Eğer bir suç dolayısıyla uzlaştırma söz konusu ise mağdur durumundaysanız karşı tarafla anlaşıp(bu anlaşmanın nasıl olduğu açıklanacaktır) gerektiğinde bir miktar para talep edip veya zararınızın karşılanmasını isteyip uzlaşmak istemeniz mümkündür.Bununla birlikte herhangi bir talebiniz olmadan da uzlaşabilirsiniz.Şüpheli veya sanık durumundaysanız, savcılık aşamasında uzlaşma sağlanırsa savcı o dosyaya takipsizlik(kyok) kararı vermek zorundadır.Yine mahkeme aşamasındaki dosyalarda uzlaşırsanız mahkeme davanın düşmesi kararı vermek zorundadır.Neticeten olay hiç yaşanmamış gibi sicilinizde de gözükmeden uyuşmazlık ortadan kalkacaktır.
Eğer mağdur durumundaysanız ve uzlaşmak istemiyorsanız, savcılık aşamasında ise savcı şüpheli hakkında iddianame düzenleyip kamu davası açar.Bununla birlikte artık siz de mahkeme tarafından görülmekte olan davalara katılmak durumunda kalırsınız.Yargılamalar bazen yıllar sürmektedir.Seneler sonra unuttuğunuz bir olay yüzünden mahkemelere git gel durumunda kalabilirsiniz.Bununla birlikte aynı olayda siz de suçlu bulunursanız duruma göre iftiradan veya başkaca bir suçtan mahkeme hakkınızda suç duyurusunda bulunabilir.Bu nedenle uzlaşmak her durumda faydanıza olacaktır.        

5-Aynı olayın bir kere daha yaşanmaması şartıyla veya para alarak uzlaşabilir miyim?

Bu şekilde şartlı olarak uzlaşmanız mümkündür.Bir örnekle açıklamak gerekirse, trafik kazası yaptınız ve yaralandınız.Aracınızda da 5 bin liralık hasar oluştu.Ve siz şikayetçi oldunuz. Bu durumda karşı tarafın zararınız olan 5 bin lirayı ödemesi durumunda uzlaşacağınızı belirtebilirsiniz.Veya eski eşiniz sizi sürekli rahatsız ediyorsa , aynı olayın tekrar yaşanmaması koşuluyla uzlaşmak istediğinizi belirtebilirsiniz bu durumda uzlaştırmacı durumu izah eder ve aynı olayın tekrar yaşanması durumunda şüpheli hakkında kamu davası açılabilir.Adliyeye gelen vatandaşların büyük bir çoğunluğu adliyede nereye gideceklerini ve hangi işlemleri yapacaklarını bilmedikleri gibi adliyeye ilk girişten itibaren polis noktasından başlayarak adliye personeline, temizlik personellerine hatta adliyeye işlem için gelmiş olan vatandaşlara kalemde çalışan Hakim ve Cumhuriyet Savcılarına sorular  sordukları gözlemlenmiştir.
Mahkeme Yönetim Sistemi Projesi kapsamında danışma masalarının kurulması ile adliyeye gelen vatandaşların ihtiyaç duyduğu hizmeti danışma masasından alıp en kısa sürede işlemlerini halletmeye başlamışlardır. Bu sayede kalemde çalışan adliye personellerinin de kendi işi ile ilgili olmayan bir çok sorularla asıl işinden alıkonulmasının önüne geçilmiştir.

6-Uzlaşma nasıl olacak,kendim mi adliyeye gideceğim?

Uzlaşmaya tabi bir suç olduğunda aslında sizin hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.Her adliyede bir tane uzlaştırma bürosu ve uzlaştırmadan sorumlu cumhuriyet savcısı bulunmaktadır.
Mahkeme veya savcı elindeki dosyalarda uzlaşmaya tabi bir dosya görürse öncelikle bunu Uzlaştırma Bürosuna/Uzlaştırmadan Sorumlu Cumhuriyet savcısına gönderir.
Uzlaştırmadan sorumlu savcı, bu dosya gelince uzlaştırma işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla dosyayı uzlaştırıcı siciline kayıtlı uzlaştırmacıya verir.Bu aslında bir görevlendirmedir.Yukarıda belirtilen taraflara uzlaştırmaya tabi suç olduğunu söylenmesi,karşı tarafın talebinin iletilmesi, uzlaştırmaya ilişkin bütün işlemler  esasında bu uzlaştırmacı tarafından yerine getirilir.
Uzlaştırmacı dosyadaki telefon numaralarınızdan size ulaşır durumu anlatır, telefondan uzlaşmayı kabul ediyorum demeniz yeterli değildir.Biz telefonun karşı tarafındaki kişinin siz olduğundan emin olamayız bu nedenle imza almamız gerekir.Adliyemizde uzlaştırma işlemleri ile ilgilenen uzlaştırma bürosu bulunmaktadır.Buraya gelip imzanızı atarsınız.Eğer karşı taraf bir para talep ediyorsa bunu da büromuzda ödeyebilirsiniz.
Uzlaştırmacı size teklif formları imzalatacaktır.Sadece tek bir imzanız dosyanın kapanmasına yetecektir.
Eğer il dışındaysanız uzlaştırmacı arkadaşımız size tebligat yolu ile uzlaştırma evraklarını yollayacaktır.Siz de kabul ediyorum kısmını imzalayıp uzlaşma konusundaki iradenizi otaya koyabilirsiniz.

7-Uzlaşma sonunda bana bir evrak verilir mi?

Uzlaşmanız sonrası size Uzlaştırma Raporu verilir.Bir mahkemeden aldığınız karar ne ise Uzlaştırma Raporu da odur.Bunu mahkeme kararı gibi icraya koyup alacağınızı takip edebilirsiniz.

8-Uzlaştırmacıya güvenebilir miyim,beni kandırıyor olamaz mı?

Uzlaştırmacıyı C.savcısı görevlendirmektedir.Uzlaştırıcı kimliğinden şüphe duymanız durumunda işlemlerinizi adliyede yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz

9-Uzlaştırmacılar kimin denetimindedir,kime bağlı çalışırlar?

Uzlaştırmacılar uzlaştırmadan sorumlu cumhuriyet savcısı denetimindedirler, büronun gözetimi altındadırlar.

10-Uzlaşma paralı mıdır,devlet ekstradan bir ücret alır mı?

Uzlaşma dolayısıyla devlet sizden hiçbir şekilde para talep etmez.Ekstra bir ücret almaz.Uzlaştırma ücretsizdir.Ama yukarıda değinildiği gibi karşı taraf sizden uzlaşmak için bir para talep edebilir. Bu parayı da ileride mağduriyetler yaşamamk için mutlaka büro aracılığıyla ödeyiniz.

11-Ben birşey istemeden uzlaşmak isterim de 3 tane yetimi doyursun,mehmetçik vakfına para bağışlasın, 10 tane muhtaç çocuğun kışlık kıyafetlerini alsın öyle uzlaşırım diyebilir miyim?

Bu şekilde bir uzlaşma da pek tabi mümkündür.Siz kendiniz için birşey istememekle birlikte hayır olsun,camiye yardım etsin, mehmetçik vakfına bağış vs. Gibi farklı edimler talep edebilirsiniz.Düzce Uzlaştırma Bürosu olarak bu hususta yapmış olduğumuz kamuya yararlı uzlaşmalar bulunmaktadır.

12-Uzlaşmaya tabi bir suçtan yaralama, hakaret vs.(tüm suçlar uzlastirma.gov adresindedir) içerde hapis yatan akrabam var.Biz uzlaştırmayı bilmiyorduk,karşı taraf şikayetçi değil ama ceza aldı yine.Ne yapılabilir?

Bazı suçlar şikayete tabi değildir.Yani karşı taraf şikayetten vazgeçse bile kamu davası açılabilir.Ancak bu suçlardan bir kısmı uzlaşmaya tabi olabilemktedir.Örneğin tehdit suçunda şikayetçi olmasanız bile savcı kamu davası açabilmektedir.Bu durumda sizin çıkış yolunuz uzlaşma olmaktadır. Bu durumlarda henüz dava veya soruşturma görülmekte ise yukarıda belirtildiği gibi uzlaştırmacının size ulaşmasıyla uzlaşma sağlayıp hakkınızdaki davayı düşürebilirsiniz.Peki ceza almışsanız ne olacak? Bu durumda hükümlü, bulunduğu ceza infaz kurumuna bir dilekçe vererek ....... Sayılı dosyamda şu suçtan hüküm giydim.Uzlaştırma prosedürünün işletilmesini istiyorum diye bir dilekçe verir.Kurum bu dilekçeyi mahkemeye ulaştırır.Mahkeme de gerçekten uzlaşmaya tabi bir suç var ise uzlaşma yapılabilsin diye büroya gönderir.Eğer karşı tarafta uzlaşmak istediğini belirtirse artık cezanız ortadan kalkar ve serbest kalırsınız.BUrada dikkat edilmesi gereken uzlaştırmaya tabi bir suç olmasıdır.

13-Uzlaşma güzel bir şey de karşı tarafın istediği parayı benim hemen ödeme durumum yok.Taksitle veya 1 ay sonra ödemek üzere uzlaşabilir miyim?

Bu şekilde taksitle ödeme veya bir süre sonra ödemek şartı ile uzlaşmak mümkündür.Ancak bu durumda sizin ödeyip ödemediğinizi kontrol etmemiz gerekir. Siz parayı(veya nasıl anlaştıysanız o edimi) ödeyene kadar savcılık aşamasında ise kamu davasının açılmasının ertelemesi, mahkeme aşamasında ise hagb kararı verilir.Süre sonunda ödeme yaparsanız savcılıktaki dosya takipsizlik, mahkemedeki dosya düşme kararı ile sonuçlanır.Ödemezseniz savcı hakkınızda iddianame düzenleyip dava açar.Mahkeme aşamasında ise yargılamaya devam edilip hakkınızda hüküm kurulur.

14-Uzlaştırmayı kim yapmaktadır, özel kurumlarla mı anlaşılıyor uzlaşma yapsın diye?

Uzlaşma tamamen devlet tarafından, Cumhuriyet Savcısı gözetimiyle yapılmaktadır. Özel hiçbir kurumun uzlaştırma yapma yetkisi bulunmamaktadır.

15-Uzlaşma yapacağıma, şikayetten vazgeçerim niye bunlarla uğraşayım ki ne farkı var?

Şikayetten vazgeçme her durumda geçerli olmaz. Çünkü bir kısım suçlar şikayete tabi değildir devlet kamu davası açar. Sizin şikayetten vazgeçmeniz her durumda dosyanın kapanacağı anlamına gelmez. Uzlaşma ise şikayete tabi olsun olmasın uzlaşmaya tabi tüm suçlarda kamu davasını ortadan kaldırır.Ayrıca şikayetten vazgeçmeyi şartlı yapamazsınız.Yani bana 100 tl verilirse şikayetimden vazgeçerim diyemezsiniz çünkü şikayetten vazgeçme kayıtsız şartsız olmalıdır. Uzlaşmada ise hukuka ahlaka uygun olmak üzere her türlü şartı kendiniz belirleyebilirsiniz.

16-Uzlaşma zorunlu mudur, savcı hiç uzlaşma uygulamadan dava açabilir mi?

Uzlaşmaya tabi suçlarda uzlaşmanın uygulanması yasal bir zorunluluktur. Sizin de uzlaşma konusundaki iradenizi beyan etmeniz gerekir.

17-Uzlaşmanın devlete faydası nedir,uzlaşmayı tavsiye eder misiniz?

Uzlaşmanın devlete faydası şudur,Mahkemeler ve Savcılıktaki iş yükü ortalamaya göre çok fazladır.Bir kısım, özellikle çok ağır olmayan suçlarda işin mahkeme aşamasına intikal edilmemesi beklenmektedir. Öncelikle bu bağlamda hakim ve savcılar üzerindeki iş yükünün azaltılması beklenmektedir. Yine vatandaşlar adaletin hızlı işlemesini beklemektedirler.Ancak bu iş yükü dolayısıyla dosyalar çok uzun süreler sonrasında karara bağlanmaktadır.Uzlaştırma ile dosya uzlaştırmacıya verildikten sonra en fazla 50 gün  gibi kısa sürede dosya sonuçlanmaktadır.Özü itibariyle uzlaştırmadan devletin beklentisi, tarafların adalete en kısa sürede ulaşmalarıdır.

18-Uzlaşmayı tavsiye eder misiniz?

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı olarak,uzlaştırmayı herkese tavsiye ederiz. Uzlaşmak her durumda sizin faydanıza olacaktır.Belki kanunda bir suç için öngörülen ceza sizi memnun etmeyebilir. Uzlaştırma ile süpheli/sanık hakkında hukuka ve ahlaka uygun olmak kaydıyla kendi cezanızı kendiniz belirleyebilmektesiniz. Mahkemeden istediğiniz sonucu alma garantisi yoktur ama uzlaştırmada istediğiniz sonucu alma garantisi vardır.

19-Daha önce hiç uzlaşan, bu işi yapan oldu mu,örnek verebilir misiniz?

Düzce İlimizde mevcut dosyalarda, 1300'e yakın suç dosyasından 700 civarında uzlaşma sağlanmış olup bu sayı artarak devam etmektedir.Bu oran %50 'den fazladır. Düzce ilinde yaptığımız uzlaştırma sonuçlarından örnek vermek gerekirse:

-Düzce'de Gaziantep Caddesinde bir seyyar satıcı ünlü bir markanın güneş gözlüklerini "çakma/sahte" olarak satmaktadır.Bunu öğrenen firmanın avukatı seyyar satıcı hakkında "marka hakkına tecavüz" suçundan, suç duyurusunda bulunmuştur.Bu suç uzlaştırmaya tabidir. Satıcı bunun ekmek parası olduğunu bir daha böyle bir işe kalkışmayacağını uzlaşmak istediğini belirtmiştir.Uzlaştırmacımız bu talebi firmanın avukatına iletmiştir. Firmanın avukatı durumun tekrarlanmaması şartıyla uzlaşmayı kabul etmiştir.Ancak satıcının da bu yaptığının yanına kar kalmamasını istemektedir. Bunun üzerine seyyar satıcının, doğaya bir faydası olsun diye "75 adet fidanın TEMA VAKFINA bağışlanması" şeklinde anlaşma sağlanmış uzlaşma sağlanmıştır

-Bir başka olayda taraflardan biri diğerine hakaret etmiş, tehdit etmiştir.Aradan uzun zaman geçtiğinden mağdur taraf şüpheliyi affetmiştir. Ama bari topluma bir faydası dokunsun demiş ve "Fehmi Öney Çocuk Yuvasında kalan 50 çocuğa yemek vermek" şartıyla uzlaşma sağlanmıştır.

-Bir başka olayda bir trafik kazası gerçekleşmiş, taraflardan birisi olay dolayısıyla şikayetçi olmuştur. Taraflar aralarında anlaşarak sorunu kendi aralarında çözmüşlerdir ancak olayın başında şikatyeçi olduğundan Savcılıkta dosyaları bulunmaktadır. Trafik kazasında haksız olup karşı tarafın yaralanmasına neden olan kişinin, "Fehmi Öney Çocuk Yuvasında kalan çocuklar için 5 paket, 6 numara çocuk bezi bağışlaması " şartıyla uzlaşma sağlanmış ve savcılık aşamsaındaki dosya kapanmıştır.

-Benzer bir trafik kazası olayında "Türkiye Gaziler,Şehit Dul ve Yetimleri Derneği'ne 150 TL bağış yapılması" şartıyla uzlaşma sağlanmıştır. -İlginç bir uzlaşma örneği olarak, bir taraf diğerine küfretmiştir. Karşı taraf şikayetçi olmuş , dosya uzlaştırma bürosuna gelmiştir. Küfür eden tarafın "Camiye 3 ayrı taksitle 450 tl bağışlaması" uzlaşma sağlanmıştır. -Bir dolandırıcılık olayında dolandırıcı şahıs yapmış olduğundan büyük pişmanlık duyup dosyanın kapanmasını istemektedir.Karşı taraf da başka kişilerin mağdur olmayacağından emin olarak uzlaşmayı kabul eder.Sonuç olarak dolandırıcılık suçunda "ihtiyaç sahibi birisine tekerlekli sandalye alınması" şartıyla uzlaşma sağlanmıştır.

-Benzer bir kasten yaralama olayında "mağdur tarafın 11 yaşındaki kızına tekerlekli sandalye alınması" şartıyla uzlaşma sağlanmıştır.

-Yine bir hırsızlık suçunda "Sevgi evinde kalan çocuklara 500 TL'lik gıda yardımı yapması" şartıyla uzlaşma sağlanmıştır.

 

20-Hangi suçlar Uzlaştırmaya tabidir?
http://www.alternatifcozumler.adalet.gov.tr/sayfalar/uzlastirma/suc-listesi.html adresinden uzlaştırmaya tabi suçları görebilirsiniz.
Adres

Fevzi Çakmak Mah. Eski Bolu Cad. Adalet Sarayı Merkez/DÜZCE

Telefon

Santral :0 (380) 524 35 35

C.Başsavcılığı (Fax) : 0 (380) 524 34 34 İlamat ve İnfaz (Fax) :0 (380) 523 84 91

E-Posta

duzcecbs.dilekceisaretadalet.gov.tr